Türkiye Gezi Rehberi
Türkiye bilgileri, yol tarifleri, mesafeler, telefonlar; gezi önerileri, yazılar, fotoğraf arşivi, gezi notları
Pasaport almak için yapılması gerekenler neler?

Yurtdışına çıkacaksanız pasaportunuz olmalı. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, pasaportsuz olarak, Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı ile sadece Gürcistan’a ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) gidebilir. Bu bile aslında önemli bir olaydır.

2011 yılı şubat ayından bu yana pasaport uzatması yapılmıyor, yeniden pasaport çıkarıyorsunuz. Yeni pasaportların önündeki barkod sistemi sizin pasaport bilgilerinizi içerdiği için çıkış-giriş kapılarında bekleme sürenizi azaltıyor. Yeni pasaportların boyutları eskisine göre birkaç santimetre daha küçük.

Şubat 2011’de pasaport renkleri de değişti. Eskiden lacivert renk olan Umumi Pasaport (sıradan vatandaş) artık bordo renk oldu. Eskiden yeşil renk olan Hususi Pasaport (üst düzey devlet memuru) yeşil renk olarak devam ediyor. Eskiden kırmızı renk olan Diplomatik Pasaport (milletvekili ve diplomatlar) artık siyah renk oldu. Eskiden gri renk olan Görev Pasaportu (yurtdışına göreve gönderilen devlet memuru) gri renk olarak devam ediyor.

İlk defa pasaport alacaksınız, pasaportunuzun geçerlilik süresi bitti ve yeniden pasaport çıkaracaksanız aşağıdaki işlemleri yaparak pasaport başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Yeşil Pasaport, Diplomatik Pasaport ve Görev Pasaport hak sahipliği özel bir durum ve hak olduğu için detaylarını çalıştığınız veya sizinle ilgili olan kurumdan öğrenmeniz iyi olur.

Pasaport geçerlilik süresi ne kadardır? Kaç yıllık pasaport alınabilir?
Umumi Pasaport (bordo pasaport, sıradan vatandaş pasaportu) en az 6 aylık, en fazla 10 yıllık verilir. Benim tavsiyem en az 1 yıllık, mümkünse 10 yıllık pasaport almanız iyi olur. Bunun nedeni; bordo pasaporta vize isteyen ülkeler en az 6 ay (180 gün) kuralını, vize istemeyen ülkeler en az 3 ay (90 gün) kuralını uygular. Yani vize isteyen ülkeye vize başvurusu yaptığınızda ilk baktıkları şey, pasaportunuzun o ülkeden çıkış yaptıktan sonra en az 6 ay (180 gün) daha geçerli olmasıdır. Örnek vereyim: Almanya’ya gideceksiniz ve 1 Temmuz 2013’te Almanya’dan çıkış yapacaksanız, pasaportunuz en az 1 Ocak 2014’e kadar geçerli olmalı. Vize istemeyen bir ülkeye gittiğinizi ve 1 Temmuz 2013’te o ülkeden çıkış yapacağınızı örnek alırsak, pasaportunuz en az 1 Ekim 2013’e kadar geçerli olmalı.

Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport, devlet memuru pasaportu) standart olarak 5 yıllık verilmektedir. Vize istemeyen bir ülkeye bile gitseniz pasaportunuzun en az 3 ay kuralına uygun olması gerekli.

Pasaport almak için yapmanız gerekenler neler?
1- Randevu almak: İnternete girip www.epasaport.gov.tr adresinden pasaport başvurusu için yer-gün-saat randevusu alacaksınız. Bordo Pasaport (sıradan vatandaşlar) başvurusu için İl Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Emniyet Müdürlüğü’nü seçebilirsiniz. Yeşil Pasaport başvurusu için (devlet memurları) sadece İl Emniyet Müdürlüğü’nü seçebilirsiniz.
2- Belgeler: Pasaport başvuru randevusu aldıktan sonra gereken belgeleri hazırlıyorsunuz. Gerekli belgeler listesini aşağıda bulabilirsiniz.
3- Ödeme: Umumi Pasaport (Bordo Pasaport) için bankaya gidip pasaport harç ve defter (cüzdan) bedelini ödeyin ve 2 nüsha dekont alın. Ücret listesi aşağıdadır.
Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport – devlet memuru) için bankaya gidip pasaport defter (cüzdan) bedelini ödeyin ve 2 nüsha dekont alın. Ücret listesi aşağıdadır.
4- Randevuya gitmek: Randevu gününde belgelerinizle beraber başvuru için seçtiğiniz emniyet müdürlüğüne gideceksiniz.
ÖNEMLİ NOT: Pasaport özel evraktır. Pasaport alacak kişinin randevuya gitmesi zorunludur, yani sizin için başkası pasaport başvurusu yapamaz.
5- Pasaportun teslim alınması: Başvurunuzu yaptıktan sonra pasaportunuz size kargo – kurye ile gönderiliyor. Başvurudan ortalama 7 iş günü sonra kargoya – kuryeye verilir, kargo – kurye 3 iş gününde teslim eder. Yani ortalama 10 iş gününde pasaport elinize geçer.

Umumi Pasaport (Bordo Pasaport, sıradan vatandaş pasaportu) başvurusu için gereken belgeler neler?
İl ve ilçe emniyet müdürlüklerinden randevu alarak başvuru yapabilirsiniz.
1- Pasaport alacak kişinin gelmesi gerekli: Müracaatların şahsen yapılması gerekmektedir. 5682 sayılı Pasaport Kanunu’na göre, pasaport başvurularının şahsen yapılması gerektiğinden, sıfır (0) yaş da dahil olmak üzere tüm başvurularda başvuru sahiplerinin müracaat sırasında hazır bulunmaları gerekmektedir.
2- TC nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi: Üzerinde TC kimlik numarasının bulunduğu TC nüfus cüzdanı aslı, başvuru esnasında ibraz edilmeli.
3- Biyometrik fotoğraf: Biyometrik özelliklere sahip 2 adet fotoğraf gerekli. Fotoğrafı çektirdiğiniz yere “pasaport için çektiriyorum” diye belirtin, vesikalık gibi çekmesinler. Son 6 ayda çekilmiş ve başvuru sahibinin güncel halini gösteren (0 yaş çocuklar için de, dahil olmak üzere) şekilde olmalı. Fon beyaz renk, 5cm x 6cm ölçülerinde olmalı. Tam karşıdan çekilmeli, kişinin başı açık, gözlüksüz, saçlar toplanmış, ağız kapalı, yüz donuk ifade olacak.
4- Eski pasaportunuzu getirin: Varsa daha önceden alınmış pasaportunuzu verecek ve geçersiz yaptırıp geri alacaksınız.
5- Pasaport cüzdan bedeli makbuzu: Bankaya yatırdığınız cüzdan bedeli (defter bedeli) dekontunun 1. nüshasının (en üst nüsha) üzerinde “Tahsil Edilmiştir” kaşesinin olması ve tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir.
6- Pasaport harç bedeli makbuzu: Bankaya yatırdığınız harç bedeli dekontunun 1. nüshasının (en üst nüsha) üzerinde “Tahsil Edilmiştir” kaşesinin olması ve tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir.
7- Parmak izi alınacak: Müracaat sırasında başvuru sahibinin parmak izi alınmaktadır. Daha önce herhangi bir sebeple parmak izi alınmış olan kişiler, parmak izlerinin alındığını belgelendirmeleri halinde, tekrar parmak izi vermek durumunda kalmayacaktır. 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’nun 5’inci maddesi uyarınca, 7 yaşından gün almış ve daha büyük çocuklardan parmak izi alınmaktadır.

Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport, devlet memuru pasaportu) başvurusu için gereken belgeler neler?
İl emniyet müdürlüklerinden randevu alarak başvuru yapabilirsiniz. Pasaport harç bedeli yatırmıyorsunuz.
1- Pasaport alacak kişinin gelmesi gerekli: Müracaatların şahsen yapılması gerekmektedir. 5682 sayılı Pasaport Kanunu’na göre, pasaport başvurularının şahsen yapılması gerektiğinden, sıfır (0) yaş da dahil olmak üzere tüm başvurularda başvuru sahiplerinin müracaat sırasında hazır bulunmaları gerekmektedir.
2- Yeşil Pasaport hak sahipliği belgesi: Matbu talep formu veya mühürlü belge aslı gerekli. Çalışanlar, çalıştıkları kurumun yetkili amiri tarafından onaylanmış matbu talep formunu teslim etmeli.
Emekli olan veya çekilme sebebiyle kurumlarıyla ilişiği kesilen hak sahipleri pasaport başvuru formunu, bulundukları ilin pasaport şube müdürlüklerinden temin edebilir veya emekli olma – görevden çekilmek (istifa) suretiyle görevlerinden ayrılmış olanların emekli olduğu veya ayrıldığı tarihteki unvan ve kadro derecesini gösteren, kurumlarından alacakları mühürlü belge yeterlidir. Emekli olanlar emekli olduktan sonra pasaport aldılarsa (bu belgeyi bir kere hazırladılarsa) bundan sonraki pasaport başvurularında kadro derecesi gösterir mühürlü belge getirmelerine gerek yoktur.
3- TC nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi: Üzerinde TC kimlik numarasının bulunduğu TC nüfus cüzdanı aslı, başvuru esnasında ibraz edilmeli.
4- Biyometrik fotoğraf: Biyometrik özelliklere sahip 2 adet fotoğraf gerekli. Fotoğrafı çektirdiğiniz yere “pasaport için çektiriyorum” diye belirtin, vesikalık gibi çekmesinler. Son 6 ayda çekilmiş ve başvuru sahibinin güncel halini gösteren (0 yaş çocuklar için de, dahil olmak üzere) şekilde olmalı. Fon beyaz renk, 5cm x 6cm ölçülerinde olmalı. Tam karşıdan çekilmeli, kişinin başı açık, gözlüksüz, saçlar toplanmış, ağız kapalı, yüz donuk ifade olacak.
5- Eski pasaportunuzu getirin: Varsa daha önceden alınmış pasaportunuzu verecek ve geçersiz yaptırıp geri alacaksınız.
6- Pasaport cüzdan bedeli makbuzu: Bankaya yatırdığınız cüzdan bedeli (defter bedeli) dekontunun 1. nüshasının (en üst nüsha) üzerinde “Tahsil Edilmiştir” kaşesinin olması ve tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir. Yeşil Pasaport için harç bedeli ödenmiyor.
7- Parmak iziniz alınacak: Müracaat sırasında başvuru sahibinin parmak izi alınmaktadır. Daha önce herhangi bir sebeple parmak izi alınmış olan kişiler, parmak izlerinin alındığını belgelendirmeleri halinde, tekrar parmak izi vermek durumunda kalmayacaktır. 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’nun 5’inci maddesi uyarınca, 7 yaşından gün almış ve daha büyük çocuklardan parmak izi alınmaktadır.

2013 yılı pasaport defter (cüzdan) ücreti ne kadar? Pasaport harç ücreti ne kadar?
Pasaport defter ve harç bedelleri her yıl Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmekte ve 492 sayılı Harçlar Kanunu’na bağlı Harçlar Kanunu Genel Tebliği (6) sayılı tarife ve Değerli Kağıtlar Kanunu Genel Tebliği ile Resmi Gazete’de yayımlanmaktadır. 01.06.2010 tarihinden itibaren Umumi, Hususi veya Hizmet e-Pasaportu almak isteyen başvuru sahipleri; pasaport defter bedellerini “pasaport defter bedeli” adı altında, harç bedellerini ise “e-Pasaport harç bedeli” adı altında, Maliye Bakanlığı’na bağlı il / ilçenin defterdarlık / malmüdürlüklerine, veznelerine veya Maliye Bakanlığı ile sözleşmesi bulunan bankalara yatırabilir. Alınacak dekontlarda mutlaka TC Kimlik numaranız, adınız ve soyadınız bulunmalıdır. Dekontlar daha sonradan değiştirilemediği için harç miktarınızı pasaport sürenize uygun tutarda yatırmalısınız. Yatırılacak harç ve defter bedelleri dekontlarına “tahsil edilmiştir” kaşesinin basılması, 1. nüshasının vatandaşa verilmesi ve dekont üzerinde tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir.

Tüm pasaport türleri için Türkiye’den yapılan başvurularda istenen defter (cüzdan) ücreti 72 TL’dir, yurtdışından yapılan başvurularda 31 Euro veya 40 Dolar olarak alınır. Bordo Pasaport için ister 6 aylık, ister 10 yıllık pasaport başvurusu yapın, defter bedeli olarak aynı ücreti (72 TL) ödersiniz. Harç bedeliniz pasaport süresine göre değişmektedir. Yeşil Pasaport 5 yıllık verildiği için 72 TL yatırılması gerekir.

2013 yılı pasaport harç ücretleri ve pasaport defter (cüzdan) ücretleri tablosu
TL olarak harç ve defter bedeli

Pasaport Süresi Harç Bedeli Defter Bedeli Toplam
6 AY 92,55 TL 72,00 TL 164,55 TL
1 YIL 135,20 TL 72,00 TL 207,20 TL
2 YIL 220,65 TL 72,00 TL 292,65 TL
3 YIL 313,25 TL 72,00 TL 385,25 TL
4 – 10 YIL 441,40 TL 72,00 TL 513,40 TL

Yurtdışındaysanız ve pasaport başvurusu yapacaksanız uygulanacak işlem adımları farklı, bulunduğunuz yere en yakın konsoloslukla görüşüp yapmanız gerekenleri öğrenmelisiniz. Ödeyeceğiniz ücretler ise döviz cinsinden olup, pasaport defter ve harç bedellerini başvuruda bulunacağınız konsolosluğa yatırabilirsiniz.

Euro olarak harç ve defter bedeli

Pasaport Süresi Euro Harç Bedeli Euro Defter Bedeli Toplam
6 AY 38 € 31 € 69 €
1 YIL 55 € 31 € 86 €
2 YIL 89 € 31 € 120 €
3 YIL 126 € 31 € 157 €
4 – 10 YIL 177 € 31 € 208 €

ABD doları olarak harç ve defter bedeli

Pasaport Süresi ABD doları Harç Bedeli ABD doları Defter Bedeli Toplam
6 AY 49 USD 40 USD 89 USD
1 YIL 72 USD 40 USD 112 USD
2 YIL 117 USD 40 USD 157 USD
3 YIL 166 USD 40 USD 206 USD
4 – 10 YIL 233 USD 40 USD 273 USD

 

Bununla ilgili diğer yazılar
Türkiye Cumhuriyeti pasaportlarına uygulanan vizeler
Türkiye’nin diğer ülke pasaportlarına uyguladığı vizeler
Vize başvurusunda gereken belgeler
Türkiye’den çıkışta ve Türkiye’ye girişte uygulanan pasaport ve gümrük işlemleri

Bu yazı Tolga Günaydın tarafından hazırlanmıştır

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.